13 zajímavostí o kabelkách, které vás dostanou

Kabelky jsou velmi oblíbeným doplňkem, který je nejen krásný, ale také praktický. Pojďte se spolu s námi ponořit do jejich historie. V tomto článku se dozvíte, jaké jsou nejstarší či nejdražší kabelky na světě, ale také, kolik váží průměrná dámská kabelka, co v nich ženy nejčastěji nosí či jak se ke svým neprodaným kouskům staví Louis Vuitton.

zajimavosti-o-kabelkach-ktere-vas-dostanou1.

První zmínka o kabelce pochází z okolí kurdského města Mosul, které leží na severu Iráku, a je z roku 1300. Tato kabelka byla vyrobena z mosazi a vykládaná stříbrem a zlatem. Ovšem zmínku o tašce určené pro nošení předmětů najdeme také v Bibli, kde jednu takovou vlastnil Jidáš Iškariotský.

 

2.

Kabelky nosili původně muži. Šlo spíše o váčky sloužící k uložení kovových mincí. Ženy toho zpočátku věků u sebe tolik nenosily, potřeba vlastního zavazadla přišla až s rozšířením bylinkářství, kdy se ženy začaly ozdobovat váčky na bylinky. I ony nakonec nosily peníze u sebe, na rozdíl od mužů ale nenosily své kabelky na mince viditelně, nýbrž ukryté pod šaty, aby nebyly tak snadnou obětí pro případné kapsáře.

 

3.

Kabelka se anglicky řekne „handbag“, což by se dalo přeložit jako „taška (pytlík) do ruky“. Kabelky nošené v rukou tak, jak je známe dnes, se začaly objevovat teprve až v 19. století. Do té doby bylo běžné, že se tašky, váčky a podobná zavazadla nosila upevněné kolem pasu či dokonce zavěšené kolem krku.

 

4.

První koženou kabelku vyrobil v roce 1841 londýnský módní dům H.J. Cave. Jejich cílem bylo vyrobit odolnou kabelku s delší životností než jakou se vyznačovaly běžné kabelky v té době. Tuto úplně první koženou kabelku si můžete prohlédnout i dnes v Muzeu kabelek v nizozemském Amsterdamu.

 

5.

První kabelka s otvíráním na zip byla představená v roce 1923 a jejím autorem byla francouzská firma Hermès. Kabelky se do té doby uzavíraly s pomocí šňůrek a tento nový objev byl označován za přelomovou inovaci, která se těší velké oblibě dodnes.

 

6.

Kabelky se původně mírně lišily podle toho, zda byly určeny pro dámy, nebo pro pány. S první unisex kabelkou pro ženy i muže přišla v roce 1985 módní návrhářka Miuccia Prada. Jednalo se o malou ruční černou kabelku z nylonu, která je i dnes klasickým kouskem této značky.

 

7.

Průměrný počet kabelek vlastněných jednou ženou je odhadovaný na šest. Výjimku tvoří pouze Itálie, kde bylo průzkumem zjištěno, že jedna žena vlastní až dvacet kabelek. Některé movitější dámy se dokonce mohou pyšnit sbírkou čítající neuvěřitelných šedesát kousků.

 

8.

Kolik věcí se asi nachází v dámské kabelce? Někdy máme pocit, že dámské kabelky musí být bezedné. Průměrně se v nich nachází až třicet různých drobností. A aby toho nebylo málo, jistý průzkum dokonce zjistil, že přibližně jedna třetina z těchto věcí v kabelce je naprosto zbytečná a nikdy ji nevyužijeme.

 

9.

Jaké předměty dámy v kabelkách nejvíce nosí? Je zřejmé, že obsah kabelky se postupně vyvíjel a to, co v nich nosíme dnes, v nich rozhodně nenosily dámy před 100 lety. Když se ale zaměříme na současnost, tak v TOP 5 nejčastějších předmětů v kabelce se objeví klíče, peněženka, mobilní telefon, kapesníčky (nejčastěji látkové) a propiska.

 

10.

Jak dlouho ženám asi tak průměrně trvá, než se svou kabelkou přehrabou a najdou, co hledají? Další zajímavý výzkum odhalil, že žena průměrně stráví 77 dní svého života prohledáváním obsahu kabelky.

 

11.

Vzhledem k množství věcí, které s sebou v kabelce nosíme, je asi logické, že dámská kabelka nebude úplně nejlehčí. V Dánsku se prováděl průzkum, který zjistil, že dámská kabelka váží v průměru až 2,5 kila. Naštěstí se díky vývoji technologií tato hmotnost snižuje a to i v případě, že si s sebou do kabelky vezmeme svůj notebook.

 

12.

Jaká je nejdražší kabelka na světě? V roce 2011 byla do Guinessovy knihy rekordů zapsaná kabelka s názvem Mouawad 1001 Nights Diamond Purse jako nejdražší kabelka na světě, jejíž hodnota byla 3,8 milionu dolarů. Ovšem v roce 2019 ji přeskočila kabelka Debbie Wingham's Upcycled Egg Bag s hodnotou šílených 6,7 milionu dolarů. Tato kabelka je opravdu neuvěřitelná: jedná se o prázdné vejce ptáka emu, které je ozdobené modrým diamantovým práškem, 24 karátovým zlatem a osazené celkem 8000 diamanty.

 

13.

A jedna perlička na závěr. Francouzská značka Louis Vuitton je známá tím, že všechny své neprodané kabelky pálí. Slevy a výprodeje od ní opravdu čekat nemůžete. Majitelé mají totiž za to, že prodávat kabelky za nižší ceny by poškodilo jejich obchodní image. Podobné „plýtvání“ ale nemá na krku pouze Louis Vuitton. Obdobným chováním se totiž netají ani Chanel či Cartier.