Milí zákazníci ,musíme Vás upozornit, že objednávky od 14.6.2024 do 7.7.2024 budeme expedovat až 8.7.2024. Děkujeme za trpělivost a pochopení. Jan Kubát

Víte, jak nosit opasek?

Hloupá otázka, že? Jak nosit opasek ví přece každý! Ne každý ale tuší, že opasek se dá nosit různými způsoby a taky, že vám různé nošení opasku může pomoci vytvarovat postavu, dodat styl vašemu outfitu a mnoho dalšího.

vite-jak-nosit-opasek

Kožený opasek je praktický i elegantní

Opasek nosíme většinou ze dvou důvodů: aby nám nepadaly kalhoty a jako krásný doplněk. Pokud nosíte opasek pouze z prvního, tedy spíše praktického důvodu, i tak byste měli znát určitá pravidla, která jeho nošení doprovází. A co se týče jeho estetické funkce, zde už si můžete vybírat z mnoha tipů, s jejichž pomocí vytvoříte z koženého opasku opravdu šikovného pomocníka.

 

Jak vybrat nejlepší opasek?

Nejdůležitější je vybrat si „správný“ opasek, což není tak jednoduché, jak se může zdát. Na výběr máte z mnoha barevných provedení a také materiálů. Za nás rozhodně vedou kožené opasky, protože kůže je dostatečně odolná, vydrží opravdu dlouho a navíc perfektně vypadá.

 

Výběr vhodné barvy koženého opasku

Barevně by se měl opasek sladit především s botami a také doplňky. Nemusí jít vždy o stejnou barvu, ale například odstín a nebo alespoň barvu ze stejné „skupiny“ barev – tedy teplé odstíny, chladné tóny apod. Máte-li kožený opasek se sponou, i ta by měla být sladěná s doplňky. Stříbrná spona a zlaté šperky společně nevypadají dobře a celkový dojem pak působí až chaoticky. Spona pánského koženého opasku by měla zase ladit s hodinkami a nezapomínejte také na manžetové knoflíčky.

 

Jak vybrat vhodnou velikost koženého opasku?

U opasku jsou také důležité jeho rozměry. Etiketa si například žádá, aby opasek příliš netrčel z poutek u kalhot. Vhodně zvolená velikost vám také zaručí, že bude kožený opasek plnit svou funkci tak, jak má. Jestliže už nějaké opasky doma máte a vyhovuje vám jejich délka, není nic jednoduššího, než je změřit a pořídit další stejně dlouhé opasky. Dalším způsobem je změřit šířku kalhot, ale nezapomeňte vždy přidat alespoň 10 centimetrů navíc. Jestliže plánujete nosit opasek „volně“, například k delší halence či šatům, změřte si obvod pasu či boků (podle toho, kde chcete opasek nosit) a opět přidejte 10, ideálně až 15 centimetrů.

Šířka opasku je spíše estetickou záležitostí, i když ani to není úplně pravda. Pokud budete opasek nosit ke kalhotám, dejte pozor na to, aby se vešel do poutek. Klasické opasky určené pro běžné nošení mívají šířku 4 centimetry, společenské opasky pak bývají menší a většinou jsou široké 3 centimetry. Šířka opasku u dámského outfitu se pak může řídit také tím, jakého efektu chcete nošením koženého opasku dosáhnout. O tom si ale povíme více níže.

 

Tipy pro pány, jak nosit kožený opasek

S trochou nadsázky by se dalo říct, že pánové to mají s nošením kožených opasků jednoduché. I pro ně ale existuje několik pravidel, která sice nejsou závazná, jejich dodržování o vás však něco napoví. Pánský kožený opasek by se měl zastrkávat do prvního poutka u kalhot a neměl by nijak přečnívat. Nejlepší je zapínat opasek na dírku umístěnou přibližně uprostřed, aby nebyl příliš utažený a dal se pohodlně povolit v případě potřeby.

Opasek by se měl vybírat také podle příležitosti. Na společenskou událost k obleku se hodí jiný opasek než do práce či pro volnočasové aktivity. Typu akce, kam si kožený opasek berete, byste měli přizpůsobit jeho barvu i tvar a podobu spony. Více jsme se tomuto tématu věnovali v článku Jaký pánský kožený opasek se hodí k jaké příležitosti?

 

Tipy pro dámy, jak nosit kožený opasek

Kožený opasek je skvělým doplňkem z mnoha důvodů a jedním z nich je bezesporu fakt, že vám opasek pomůže vytvarovat postavu. Díky vhodně zvolenému a umístěnému opasku můžete opticky zvýraznit pas, ubrat nějaké to kilo či dokonce zvětšit prsa. Musíte jen vědět, jak ho správně nosit a více jsme k tomu napsali zde.

I ženy by měly opasek nosit tak, aby po zapnutí výrazně nepřečníval jeho konec. Ne vždy se musí ženy řídit poutky u kalhot, zvláště, když kožený opasek nosí například k šatům, volně k sukni a nebo k delší halence či tunice. Na výběr máte z klasických úzkých opasků i poměrně výrazných širokých skoro až pásů. Čím se řídit při výběru šířky opasku? Široké opasky bývají často zdobné a mají i výraznou sponu, takže přilákají pozornost k vašemu pasu či bokům. I drobnějšími opasky ale můžete udělat dost parády a v podstatě záleží především na tom, co vám osobně padne a v čem se cítíte nejlépe.