Jaký je rozdíl mezi přírodní kůží, koženkou a ekologickou kůží?

Proč je tak důležité vyznat se v různých druzích kůže? Přírodní a umělá kůže se liší nejen svou pořizovací cenou, ale také dalšími vlastnostmi, které by pro vás při pořizování koženého výrobku měly hrát význam. V tomto článku se seznámíte se vším potřebným.

jaky-je-rozdil-mezi-prirodni-kuzi-kozenkou-a-ekologickou-kuzi

Abyste nenaletěli

V jednom z našich minulých článků (Pravá kůže, nebo laciná napodobenina? Naučte se je rozeznat!) jsme vám představili základní rozdíly mezi pravou kůží a jejími napodobeninami, abyste byli vždy schopní určit, zda vám prodávající nenabízí umělou kůži za cenu té pravé. V dnešním článku se na další druhy kůží podíváme o něco podrobněji, abyste měli lepší představu, v čem který typ kůže vyniká. Ať už máte na svou novou koženou peněženku, koženou kabelku či kožený opasek jakékoliv nároky, díky našemu průvodci budete vědět, po jakém druhu kůže sáhnout, abyste dostali to, co chcete.

 

Pravá kůže vám vydrží neskutečně dlouho

Je to právě dlouhá životnost a také vysoká odolnost, kvůli kterým lidé po výrobcích z pravé kůže sahají. Kožené produkty si budete užívat klidně i deset let. Je ovšem důležité si zapamatovat, že kůže je „živý“ materiál, takže se vlivem častého používání lehce opotřebovává a mění. Drobné odchylky od původní barvy jsou ale naprosto přirozené a pokud se o pravou kůži naučíte pečovat a budete ji pravidelně udržovat s pomocí výrobků pro péči o kožené výrobky, bude vám dělat radost velmi dlouho.

Mezi nevýhody pravé kůže patří zejména její vyšší pořizovací cena. Ano, kůže je dražší materiál, ale obecně se dá říci, že vzhledem ke své odolnosti a dlouhé životnosti se investice do ní opravdu vyplatí. Pro někoho může být samozřejmě nepříjemný i fakt, že má pravá kůže živočišný původ. Jedná se o zpracovanou kůži zvířat, která prošla tzv. činěním a výslednému produktu se pak říká useň. Narazit můžete nejčastěji na hovězí a vepřovou useň a jestli vás zajímá, čím se jednotlivé typy pravé kůže liší, doporučujeme přečíst si náš článek Jak se liší povrchové úpravy kůže?

 

Koženku pořídíte ve všech možných barevných provedeních

Ačkoli i useň se dá barvit a dále upravovat, takže si můžete pořídit klidně i žlutou koženou kabelku, červenou, modrou, fialovou či zelenou, rozmanitost vzhledu se nemůže rovnat produktům z koženky. Ta se dá upravovat jakkoliv a kromě různých barev může mít i různé dekory, takže na první pohled bude vypadat i jako pravá kůže či dokonce kůže z exotických zvířat apod. Produkty z koženky jsou navíc poměrně levné, takže je můžete snadněji obměňovat a přizpůsobovat aktuálním trendům. Nemůžete u nich ale počítat s nijak dlouhou životností, i při správné péči se začnou po letech drolit a nevypadat hezky.

A co je vlastně koženka? Jedná se nejčastěji o materiál, jehož základ tvoří tkanina, netkaná textilie a nebo úplet, na které se nanáší tenká vrstva PVC. Koženka je tedy syntetický (umělý) materiál, což by měli mít na paměti zejména zastánci přírodnějších materiálů. Pokud nemáte umělé věci rádi, koženka pro vás nebude to pravé. Co ale dělat, když chcete kabelku z přírodního materiálu, kterým by ovšem nebyla kůže ze zvířat? I takové možnosti jsou!

 

Slyšeli už jste o ekokůži či veganské kůži?

Protože ekologie, vegetariánství, veganství a péče o planetu jsou stále aktuálnější a probíranější témata, také výrobci kabelek, opasků, tašek či peněženek se tohoto tématu chytli. Ne vždy se ale pod těmito pojmy skrývá to, co bychom čekali, a abyste nenaletěli, pojďme si je lépe představit.

Ekokůže je napodobenina pravé kůže, která je levnější a zároveň méně odolná. Oproti kožence se ale pravé kůži mnohem více podobá, a také se s ní může častěji zaměnit. Ekokůže se vyrábí dvěma způsoby: buď se na bavlněný podklad nanese polyuretanová vrstva (jedná se o syntetickou neboli umělou ekokůži), a nebo se jako vrchní vrstva používají drcené zbytky přírodní kůže, jedná se tedy o ekokůži, ale nikoliv o kůži veganskou, tedy takovou, při jejíž výrobě nebyly použity živočišné produkty.

Jako veganskou kůži můžeme označit „kůže“ z různých zajímavých materiálů, kterých je více a více. Jedná se samozřejmě o napodobeniny kůže, z nichž některé mají také vysokou odolnost a dlouhou životnost, navíc se mohou pochlubit zajímavým vzhledem, prodyšností, pružností a dalšími dobrými vlastnostmi. Vyrábí se kůže z kaktusů, z palmových listů či z ananasu a ačkoliv jsou tyto veganské kůže zatím na začátku, svou cestu do světa kůží už si pomalu nacházejí a můžeme se jistě brzy těšit na další a další možnosti.

 

Po jaké kůži tedy sáhnout?

Záleží, co od svého koženého produktu chcete? Toužíte po kabelce, kterou budete mít i deset let, a která bude stále krásná a odolná vůči drobným mechanickým poškozením? Sáhněte po kvalitní kožené kabelce z pravé kůže! Chcete levnější alternativu a nevadí vám, že tak dlouho nevydrží? Pak může být koženka to pravé pro vás! Líbí se vám přírodní a veganské materiály, které se ovšem svými vlastnostmi pravé kůži velmi podobají? Pořiďte si výrobky z kaktusové či ananasové kůže!

Existují samozřejmě i další zajímavé alternativy, které by vás mohly zajímat, například kabelka ze dřeva, která báječně vypadá a zaujme už na první pohled. Svět kožených produktů je rozmanitý a vždy je z čeho vybírat. Věříme, že i tento náš článek vám usnadní váš výběr a pomůže vám pořídit si přesně takový kousek, který vám bude dlouho dělat nemalou radost!