Vyznáte se v různých typech kožených tašek?

Zorientujte se v kožených taškách snadno a rychle! Naučte se, jaký je rozdíl mezi loveckou kabelkou, kabelkou typu bucket a bagetkou. Ohromte všechny svými úžasnými znalostmi a hlavně si usnadněte výběr své další oblíbené kožené tašky.

 

vyznate-se-v-ruznych-typech-kozenych-tasek

Aktovka

Tento typ kožené tašky je spíše větší a vyznačuje se pevným dnem a odolným, tvrdším materiálem. Aktovka je rozpoznatelná už na první pohled. Má madlo pro nošení v ruce, ale také dlouhý popruh pro nošení přes hrudník či na rameni. Typickým znakem aktovky jsou také kovové přezky, kterými se zavírá hlavní kapsa.

 

Bagetka

Tento typ kožené tašky byl velmi oblíbený na přelomu tisíciletí, a to díky seriálu Sex ve městě, jejíž hlavní hrdinky se zdobily právě bagetkou. Bagetka ale zažívá velký boom, a tak na ni můžete narazit čím dál častěji i dnes. Je dlouhá a úzká, má krátké madlo a spíše kompaktní rozměry. Také bagetka je často ozdobená kovovou přezkou, která jí dodává elegantní a klasický vzhled.

 

Brašna

Kožená brašna nazývaná také messenger je typická především velkou přední klopou. Může být ozdobená přezkami a nosí se nejčastěji přes rameno. Brašny bývaly opravdu rozměrné, aby se do nich vešlo úplně všechno. V poslední době ale můžeme na kožené tašky typu messenger narazit i v mnohem menších rozměrech, tak akorát pro koženou peněženku na drobné, telefon a klíče.

 

Cestovní kabela

Typickým rysem cestovních kabel není ani tak jejich velikost, jako spíše vnitřní uspořádání. Na rozdíl od většiny kožených kabel a kabelek nemá totiž ta cestovní rozdělený vnitřek. Uvnitř je jeden velký prostor, který se běžně zavírá na zip. Cestovní kabela má několik madel pro nošení v ruce i přes rameno. Nemusí být nutně velká, její hlavní inspirací jsou sportovní typy tašek.

 

Kabela na nákupy

Igelitové tašky nahradily plátěné a ty postupně zase vytlačují nákupní kabely. Jedná se o hodně velkou koženou tašku, do které se pohodlně vejde i větší nákup. Kožená kabela si poradí s jeho váhou a díky pohodlným madlům se vám nákup jen tak nepronese. Kabela na nákupy mívá tvar čtverce či obdélníku, dvě madla na nošení v ruce a někdy také delší popruh na nošení přes rameno.

 

Kabelky typu barrel a bucket

Za oběma typy kožených kabelek stojí módní návrháři a jak kabelka typu barrel, tak kabelka typu bucket se těší velké oblibě. Barelová kabelka vypadá jako válec, což je u kožených kabelek poměrně netypický tvar. Za vznikem bucket bag stojí Louis Vuitton, který vymyslel kabelku sloužící jedinému účelu: k nošení lahví se šampaňským. I tato kabelka je velmi netypická, vypadá jako menší pytlík a nahoře má šněrování, kterým se zapíná.

 

Kabelka s rámem

Rámové kožené kabelky jsou oblíbené zejména proto, že mají pevný rám, který usnadňuje nejen jejich nošení, ale hlavně orientaci v jejich obsahu. Rám kabelky bývá nejčastěji kovový a díky němu má kabelka tvar obdélníku za všech okolností. Je pevná a odolná a kovový rám častou slouží jako estetický prvek, který doplňuje vzhled kabelky a zvýrazňuje ji. Kabelka s rámem se zacvakává pomocí spony nebo s pomocí „kuliček“, které se do sebe zaklesnou.

 

Lovecká kabelka

Tento typ kožené kabelky se také nazývá sedlo. Lovecká kabelka ho totiž svým vzhledem trochu připomíná. Většinou je menší až střední a původně opravdu sloužila jako brašna na koňském sedle. Nosí se přes rameno i přes hrudník, nikdy u ní nechybí dlouhý popruh. Typickým prvkem lovecké kabelky je přezka, kterou nikdy nepřehlédnete. Lovecká kabelka je na první pohled velmi jemná a decentní.

 

Rolovací kabelka

Tento typ kožené kabelky je stále oblíbenější zejména díky své multifunkčnosti. Rolovací kabelka totiž mění velikost podle toho, jak se vám to zrovna hodí. Pokud ji naplníte celou, můžete ji nosit přes rameno, přes hrudník i v ruce, s pomocí dvou praktických madel. Jestliže ji naplníte jen z části, můžete ji jednoduše přehnout a nosit jako malou kabelku. Kromě rolovacích kabelek můžete pořídit i kožený rolovací batoh, který je velmi pohodlný a stejně praktický a multifunkční.