Dobrý den, upozorňujeme ,že od 23.1.-2.2.2025 bude částečný provoz. Za objednávky děkujeme, ale budeme je expedovat až po tomto datu. Děkujeme za pochopení. Jan Kubát

Když se kabelky stanou sběratelskou vášní

Že všechny ženy milují kabelky, to je všeobecně známo. Pro spoustu z nich se kabelky staly opravdovou vášní a mají doma sbírku mnoha oblíbených „kousků“. Jednu zajímavou dámu však kabelky okouzlily natolik, že se začala zajímat o jejich vývoj z pohledu historie a zejména materiály, ze kterých se kabelky vyráběly. Jmenuje se Dana Komárková, žije v Želetavě a je majitelkou jedné z největších sbírek kabelek z 19. a 20. století.

Sběratelský příběh paní Komárkové začal před 45 lety, když v prádelníku svojí tety objevila krásnou černou pompadurku. Myšlenka na vytvoření sbírky kabelek na sebe nenechala dlouho čekat. Hlavním impulsem byla láska ke starým, krásným doplňkům našich babiček a prababiček společně s touhou tyto předměty zachovat pro budoucí generace. A kde se takové poklady dají sehnat? Tak například jednu z prvních korálkových kabelek našla paní Komárková v kontejneru na odpadky, ty další pak získala díky inzerátům a v neposlední řadě mnoho z jejích sběratelských předmětů pochází z bazarů a obchodů se starožitnostmi.

Každý nový kousek musí sběratelka pečlivě očistit a často také restaurovat. Nad některými z nich tráví i desítky hodin. Nejsložitější na opravu jsou korálkové kabelky. Nitě se stářím opotřebují a potrhají a vzor se pak rozpadne. Vrátit takové kabelce původní vzhled vyžaduje velkou trpělivost a zručnost. Paní Komárková se naučila restaurovat i kovové kabelky, které jsou vyrobené z alpaky, stříbra nebo postříbřené mědi a patří k jejím nejoblíbenějším.

Všechny kabelky jsou pečlivě zabaleny a uloženy v krabicích. Její sbírka čítá kolem 250 kusů a má tři základní linie – korálkové pompadurky, gobelínové kabelky s pevným rámem a kabelky stříbrné a alpakové. O své poklady se sběratelka ráda podělí s veřejností, již několikrát proto uspořádala zajímavou výstavu. Její kabelky jste mohli vidět v Muzeu Vysočiny Třebíč, na zámku Lednice, V Muzeu města Brna, ve Slováckém muzeu v Uherském Hradišti, v Muzeu Karlovy Vary a také v Muzeu Vysočiny Jihlava. Tyto výstavy kromě překrásných historických doplňků byly vždy doplněny o mnoho zajímavostí z historie.

Paní Komárková tak všem ženám ukázala svoje výjimečné sběratelské schopnosti, řemeslnou zručnost a především lásku ke krásným, starým kabelkám a tím vším je dokázala povýšit na umělecké předměty. A my se tak můžeme těšit na její další výstavu.