Když se kabelky stanou sběratelskou vášní

Že všechny ženy milují kabelky, to je všeobecně známo. Pro spoustu z nich se kabelky staly opravdovou vášní a mají doma sbírku mnoha oblíbených „kousků“. Jednu zajímavou dámu však kabelky okouzlily natolik, že se začala zajímat o jejich vývoj z pohledu historie a zejména materiály, ze kterých se kabelky vyráběly. Jmenuje se Dana Komárková, žije v Želetavě a je majitelkou jedné z největších sbírek kabelek z 19. a 20. století.

Sběratelský příběh paní Komárkové začal před 45 lety, když v prádelníku svojí tety objevila krásnou černou pompadurku. Myšlenka na vytvoření sbírky kabelek na sebe nenechala dlouho čekat. Hlavním impulsem byla láska ke starým, krásným doplňkům našich babiček a prababiček společně s touhou tyto předměty zachovat pro budoucí generace. A kde se takové poklady dají sehnat? Tak například jednu z prvních korálkových kabelek našla paní Komárková v kontejneru na odpadky, ty další pak získala díky inzerátům a v neposlední řadě mnoho z jejích sběratelských předmětů pochází z bazarů a obchodů se starožitnostmi.

Každý nový kousek musí sběratelka pečlivě očistit a často také restaurovat. Nad některými z nich tráví i desítky hodin. Nejsložitější na opravu jsou korálkové kabelky. Nitě se stářím opotřebují a potrhají a vzor se pak rozpadne. Vrátit takové kabelce původní vzhled vyžaduje velkou trpělivost a zručnost. Paní Komárková se naučila restaurovat i kovové kabelky, které jsou vyrobené z alpaky, stříbra nebo postříbřené mědi a patří k jejím nejoblíbenějším.

Všechny kabelky jsou pečlivě zabaleny a uloženy v krabicích. Její sbírka čítá kolem 250 kusů a má tři základní linie – korálkové pompadurky, gobelínové kabelky s pevným rámem a kabelky stříbrné a alpakové. O své poklady se sběratelka ráda podělí s veřejností, již několikrát proto uspořádala zajímavou výstavu. Její kabelky jste mohli vidět v Muzeu Vysočiny Třebíč, na zámku Lednice, V Muzeu města Brna, ve Slováckém muzeu v Uherském Hradišti, v Muzeu Karlovy Vary a také v Muzeu Vysočiny Jihlava. Tyto výstavy kromě překrásných historických doplňků byly vždy doplněny o mnoho zajímavostí z historie.

Paní Komárková tak všem ženám ukázala svoje výjimečné sběratelské schopnosti, řemeslnou zručnost a především lásku ke krásným, starým kabelkám a tím vším je dokázala povýšit na umělecké předměty. A my se tak můžeme těšit na její další výstavu.