Jaké druhy kůží se používají při výrobě koženého zboží?

Kůže je přírodní materiál, který má výjimečné vlastnosti - je prodyšná, měkká, odolná, tvarově se přizpůsobuje. Díky originalitě každého kousku kůže jsou výsledné produkty zcela jedinečné.

Kůže se používá při výrobě oděvů nebo doplňků, jako jsou kabelky, batohy, peněženky, pásky, rukavice a mnoho dalšího. Při výrobě koženého zboží je možné použít velké množství druhů kůží, respektive usní (kůže je nezpracovaná, usní nazýváme zpracovanou kůži připravenou pro výrobu produktu). Můžeme je rozdělit podle toho, od jakého zvířete kůže pochází, a dále podle druhu úprav.

Úprava kůže může být různá - lakovaná, broušená, kůže s chlupem, potisková (potisk je většinou aplikován na hladkou kůži), vlasová a vlisová (vzory a vlasové motivy jsou vtlačovány pomocí válce), hladká a další.

Nejčastěji se při výrobě koženého zboží setkáme s hovězinou - s kůži dospělého tura domácího, která má hustě propletená vlákna. Využívá se i teletina (kůže mladých zvířat), která je hebká, příjemná na dotek a má výjimečně jemná vlákna, proto je také výrazně dražší a vyrábí se z ní zejména luxusnější produkty. Další často využívanou kůží je vepřovice z prasete domácího, pro kterou jsou charakteristické dírky po štětinách. Tato kůže je výrazně odolná proti odření. Hovězina, teletina a vepřovice se používají hlavně pro výrobu doplňků, pro oblečení jsou spíše typické jemnější kůže jako jelenice nebo ovčí.

Méně často se můžeme setkat i s koninou, která se nejvíce dováží z Maďarska a jižní Ameriky, a dále s kozinou z hornatých částí Evropy a Afriky. Kozina je jednou z nejdražších kůží na trhu vůbec. Samostatnou kapitolou jsou reptilie, mezi které patří například divočina (jelenice, dančina, klokan, liška, hranostaj atd.), krokodýlí kůže, pštrosí či žraločí.

My nabízíme kabelky, tašky, batohy, peněženky a opasky zejména z hovězí a vepřové kůže, najdete u nás ale třeba i jelenici nebo výrobky v kombinaci kůže a bavlněné či režné plátno. Usně jsou lakované, broušené, hladké přírodní, voskované... Zkrátka, využíváme mnoho kvalitních materiálů a jejich kombinací, abychom dosáhli originálního vzhledu, který upoutá každého.