Dámské kabelky dříve a dnes

Zajímali jste se někdy o to, jaká je vlastně historie kabelek? Pokud vás toto téma zaujalo, nabízíme vám několik zajímavých informací. První je, že kabelky odpradávna nesloužily pouze ženám. Vzhledem k tomu, že pravěké oděvy samozřejmě neměly kapsy, a přesto pravěký člověk potřeboval přenášet drobné věci, zavazadlo podobné kabelkám využívali i muži. Nejstarší dochovanou kabelkou, která byla objevena, je kožená kabelka ozdobená psími tesáky. Byla nalezena v Německu a její vznik se datuje někdy kolem r. 2500 let př. n. l. Písemné zápisy o kabelkách pak najdeme ve starověkém Egyptě.

Kabelky, respektive různé mošny či vaky, byly i na počátku středověku ryze praktickou záležitostí. Postupně se však staly i symbolem postavení a majetku. Šlechta a bohatí lidé měli kabelky či měšce na peníze zdobené, z drahých kůží, kožešin či látek. Na začátku se tato malá zavazadla nosila výhradně připevněná k opasku. Poutníci, obchodníci a cestovatelé však nosili velké látkové či kožené tašky přes rameno (dnešní obdoba crossbody tašek a kabelek).

Přibližně do 16. století nosili tyto kabelky a vaky muži i ženy. V této době se však začaly do oděvů našívat kapsy, takže malá zavazadla ustoupila do pozadí. Po francouzské revoluci se ustupovalo od náročných modelů dámských šatů a do módy přišly modely, které neměly na kapsy místo. Proto začaly ženy nosit různé zdobené kabelky a vaky, ve kterých měly nejnutnější dámské potřeby – klíče, nůžky, šití... Bohaté dámy a šlechtičny měly kabelky i stříbrné či zlaté, s velice důmyslným zapínáním.

V průběhu dalších staletí se vzhled kabelek měnil společně s módou – používaly se zdobené stehenní kapsy, později látkové taštičky na šňůrce nebo řetízku. Slovo kabelka (resp. handbag) se začalo používat kolem roku 1900, ale byla jím označována pouze příruční zavazadla pro muže. Později se začaly vyrábět i menší modely pro ženy, a časem už byla kabelka pouze výsadou žen.

Ve 20. století se pro výrobu kabelek začala opět používat kůže, a jak se měnila ženská práva a zapojení ve společnosti, tak se i rozšiřovala nabídka dámských kabelek. Dnes na trhu najdete opravdu velké množství kabelek – malé volnočasové, větší do zaměstnání, společenské kabelky, „psaníčka“, kabelky do ruky, crossbody a mnohé další. Kabelka je v módě dnes stejně důležitá, jako oblečení, takže se trendy velice rychle mění. I v dnešní době jsou kabelky nejen praktickou záležitostí, ale i symbolem luxusu – každému z nás se při zmínce značek jako například Luis Vuitton nebo Prada vybaví opravdu drahé kabelky. Pokud vám však nejde o značku, ale o kvalitu, určitě vám bude stačit nadčasová kabelka ručně vyrobená z přírodní kůže. Vydrží vám totiž celá léta a nikdy nevyjde z módy.