Druhy přírodních kožešin a jejich použití pro výrobu kožené galanterie a dalších výrobků

druhy-prirodnich-kozesin-a-jejich-pouziti-pro-vyrobu-kozene-galanterie-a-dalsich-vyrobku-1Kožešina je kůže zvířat, která byla vyčiněna i se srstí. Přírodní kožešina je výjimečný materiál s vlastnostmi, které zatím nenahradil žádný syntetický výrobek. Obecně má kožešina termoregulační a izolační vlastnosti, má dlouhou životnost, je odolná... Podívejme se na to, jak se v našich končinách kožešiny nejčastěji využívají:

Jehněčí kožešina

Ovce jsou pravděpodobně nejstarší užitková zvířata na světě. Již před 10 tisíci lety je lidé chovali na maso, mléko i kožešiny. Už na počátku středověku byla ovčí kožešina součástí oděvů, jejichž hlavním účelem byla ochrana proti chladu. Jehněčí kožešina je prodyšná, pružná, odolná, odvádí vlhkost a je hygienická. Nejvíce se dnes pravděpodobně setkáme s kožešinami z merino ovcí, které mají výjimečně měkký a hustý kožich. Vyrábí se z nich dekorační kožešiny, předložky, oblečení a domácí obuv pro dospělé i děti, a mnoho dalšího.

Hovězí kožešina

Hovězí dobytek je domácky chován již více jak 7000 let. Hovězí kůže byla zpracovávána již v dobách Starého Egypta, kdy byla často používána na legionářské výbavě. Dnes se hovězí dobytek chová primárně na mléko a maso, jeho kožešiny se však stále využívají na výrobu oblečení, obuvi, tašek, jezdeckých sedel a podobně.

Kožešiny z větší divočiny

Kožešiny z divokých zvířat (např. divoké prase) se nejčastěji využívají jako dekorace. Jsou perfektní do dřevěných interiérů, na chaty a chalupy, venkovské hotely a podobně. Kožešina má vlasy s rourovitou strukturou, které se mohou zlámat – nevystavujte ji tedy nadměrné zátěži a raději využijte jako ozdobu stěn.

Kožešiny z menších divokých zvířat

Pro výrobu kožíšků, kožešinových palet či plášťů, ušanek, kožešinových lemů, rukavic a dalších výrobků se nejčastěji využívají kožešiny z lišek, kun, ondater, bobrů, králíků i norků (které patří mezi nejluxusnější). Dříve existovaly tzv. kožešinové farmy, ve kterých se chovali ve velkém například norci nebo lišky. Od roku 2019 je v České republice zakázán chov zvířat, která jsou určena převážně pro získávání kožešin.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení