Milí zákazníci ,musíme Vás upozornit, že objednávky od 14.6.2024 do 7.7.2024 budeme expedovat až 8.7.2024. Děkujeme za trpělivost a pochopení. Jan Kubát

Novinky

Vše o prasklinách kůže!

Už jste někdy přemýšleli nad tím, jak se o své kožené výrobky správně starat? Jak se vyvarovat některým nežádoucím efektům, jako je právě praskání kůže? Není se za co stydět! Správná údržba a péče kůže totiž zajímá jak úplné nováčky, tak i veterány v oboru. Pojďte se s námi naučit základy.

popraskana_kuze

 

Kůže je odolná, ale známkám opotřebení se nevyhnete

Kůže je velice oblíbený materiál právě pro svou odolnost, trvanlivost a dlouhou životnost. Je to ale „živý“ materiál, který se neustále vyvíjí a je proto naprosto normální, pokud se po letech nějakým způsobem změní. Některé změny jsou způsobené mechanickým poškozením, biologickými procesy či oxidací, a ty bývají většinou nevratné. To rozhodně neznamená, že nestojí za to váš kožený výrobek opravit a pokus se vyčistit vrchní vrstvu kůže. S náležitou pozorností lze většinu poškození kožených produktů oddálit na dlouhou dobu a nebo úplně opravit. Tento článek vám ukáže, jak se o své kožené tašky, peněženky, opasky, batohy apod. starat, poskytne vám tipy, jak se vyhnout poškození, a poradí vám, co musíte udělat, pokud už je vaše milované kožené zboží poškozené.

 

Proč kůže praská?

Popraskaná kůže je pochopitelným důvodem k frustraci. Často máme pocit, že popraskaná kůže je známkou nekvalitního zpracování či nedostatečně kvalitního vstupního materiálu. Důvodů, proč se v kůži objevují praskliny, je ale mnohem více. Praskliny jsou v podstatě trhliny na masové straně kůže, které mohou vzniknout zcela přirozenými příčinami jako je působení UV záření, teplotní změny atd. Když je kůže vystavena vlhké atmosféře, přebytečná vlhkost ve vzduchu se usadí na povrchu a absorbuje se do pórů. Kdykoli je kůže vystavena suché atmosféře, dochází k přesnému opaku: vlhkost z jejích pórů se uvolňuje do vzduchu, což způsobuje, že se kůže vysuší. Jedná se o normální jev, který obvykle nepředstavuje žádný problém, pokud ovšem není vlhkost kolem kůže příliš vysoká nebo příliš nízká.

 

Jak se vyhnout prasklinám kůže?

I když neexistuje žádné jednoduché řešení pro popraskanou kůži, existují způsoby, jak se tomu vyhnout. Ať už vlastníte koženou kabelku, batoh, messenger, kožený opasek, peněženku nebo jakýkoli jiný produkt vyrobený výhradně z pravé kůže, musíte podniknout konkrétní kroky, abyste svůj majetek ochránili před popraskáním. Vyzkoušejte následující:

 

1. Kupujte kvalitní zboží

Další užitečnou technikou, jak zabránit praskání kůže, je výběr vysoce kvalitní kůže. To je základ, na kterém byste měli vždy stavět. Levné kůže jsou k popraskání i dalším poškozením výrazně náchylnější. Takže i když vám nákup nekvalitních kožených produktů může ušetřit pár korun, nakonec vás to bude z dlouhodobého hlediska stát více. To je důvod, proč je lepší utratit o něco více už na počátku, a to zejména za vysoce kvalitní kožené zboží. Při správné péči vám kvalitní kožený produkt poskytne mnoho let radosti a zároveň u něj bude jen nízké riziko popraskání.

 

2. Sledujte vlhkost v prostředí

Především udržujte vhodnou úroveň vlhkosti v místě, kde své kožené výrobky skladujete. Většina lidí si je vědoma teploty svého domova, ale jen málokdo si je vědom také úrovně vlhkosti. Nezapomínejte, že koženým produktům vadí jak příliš vysoká, tak příliš nízká vlhkost. Nebezpečí je samozřejmě také v případě, že vám kůže zvlhne např. vylitím tekutého obsahu a nebo delším pobytem na dešti. Mějte se tedy na pozoru a své kožené výrobky dobře chraňte.

 

3. Pravidelně o kůži pečujte

Popraskání kůže zabráníte především jejím pravidelným ošetřováním. Navlhlá či dehydratovaná kůže mohou mít k popraskání větší tendence. Jestliže jste si jistí, že své kožené produkty skladujete na místě s vhodnou úrovní vlhkosti, je dobré i přesto kůži pravidelně ošetřovat a pečovat o ni. Vhodně zvolené prostředky vám pomohou zajistit kůži dostatečnou vlhkost a ochrání ji nejen před praskáním, ale i dalšími známkami opotřebení.

 

Jak opravit praskliny v kůži?

Co dělat, pokud už kůže popraskala? Nejdříve ji nezapomeňte důsledně očistit vhodnými prostředky. Tím odstraníte olej a nečistoty, které by na vašich výrobcích mohli způsobit další poškození. Použijte také kondicionér na kůži, kterých zajistí, že je její vrchní část nejen čistá, ale také vláčná. Po vyčištění můžete případné větší praskliny zalepit speciálním lepidlem na kůži, které zabrání dalšímu praskání. Lepidlo nanášejte podle pokynů a ujistěte se, že přebytečné lepidlo důkladně setřete. Na popraskaná místa naneste jemnou houbičkou balzám na kůži, který ji vyživí, vyleští a zakonzervuje, čímž prodlouží její životnost. Při opravě a péči o své kožené výrobky buďte jemní, nepoužívejte nic příliš ostrého nebo hrubého a na kůži rozhodně netlačte. Tím byste mohli na svých oblíbených kožených produktech způsobit ještě větší škody.

10 kroků, jak správně pečovat o kožené tašky

Kůže je úžasný materiál, na který nedáme dopustit! Při správné péči vám kožené kabelky, tašky, batůžky, peněženky i opasky vydrží až desítky let. Co si ale pod pojmem „správná péče“ představit? Rozhodli jsme se sepsat pro vás několik užitečných rad, které vám pomohou prodloužit životnost a krásný vzhled i praktické vlastnosti našich kožených výrobků.

 

jak-spravne-pecovat-o-kozene-tasky

Kožené produkty se předávají po generace

Možná se vám také poštěstilo a našli jste na půdě starý kožený kufr po dědečkovi či dokonce prapradědečkovi. Opravdu kvalitní kožené výrobky totiž vydrží i několik generací. Dobře se o ně starejte a užitek z nich mohou mít i vaše děti. Kůže je velmi odolný a trvanlivý materiál a právě díky těmto vlastnostem je tolik oblíbená. Je ekologická a navrch nádherně vypadá i voní. Kožené výrobky budou mezi módní trendy patřit už napořád. Je ale opravdu důležité, abyste jim věnovali dostatečnou pozornost a dobře o ně pečovali.

 

Údržby kůže se bát nemusíte

Opravdu nemějte obavy! Udržovat váš kožený výrobek v dobrém stavu není nic náročného – energeticky, časově a ani finančně. Stačí dodržovat pár jednoduchých postupů a používat ty správné výrobky a zvládnete to levou zadní. Kožené produkty se navíc nemusí opečovávat nijak často, takže tu chvilku si na jejich údržbu určitě vždycky najdete.

Asi už víte, že kůží existuje mnoho druhů a jednotlivé kožené výrobky se mezi sebou liší také tím, jak byl vstupní materiál dále upravovaný. Kůže i produkty z nich jsou sice rozdílné, péče o ně je ale vždy téměř stejná. Proto tento návod můžete využít, ať už je vaše kožená kabelka z vepřoviny nebo jiné kůže.

 

Víme, jak na to!

Výrobou kožených výrobků se zabýváme již více než 30 let. A kromě prodeje kvalitních produktů ručně vyráběných z kůže se samozřejmě věnujeme také jejich péči a údržbě. Na našem webu najdete všechny potřebné produkty, abyste svému koženému miláčkovi dopřáli to nejlepší - přípravky pro údržbu kožených výrobků najdete zde. Chceme, aby vám naše výrobky vydržely co nejdéle, aby vám dělaly dlouho radost a dobře vám sloužily. Ovšem ani kožené produkty nejsou zcela bezúdržbové a pro zajištění jejich vlastností se o ně musíte starat. Pojďme se teď podívat blíže, co taková péče o kožené produkty obnáší.

 

1. Kůži pravidelně čistěte

Čištění kožených produktů je sice nutné provádět častěji, ideálně alespoň jednou týdně, příliš času vám to ale nezabere. Stačí, když kožené zavazadlo přetřete hadříkem, buď suchým, nebo lehce navlhčeným, a zbavíte je tak prachu a dalších nečistot, které by mohly kůži poškodit.

vyznate-se-v-ruznych-typech-kozenych-tasek 

2. Skvrny z kůže odstraňujte ihned

Jestliže dojde k jakémukoliv znečištění koženého produkty, skvrnu odstraňte co nejdříve. Při odstraňování na kůži příliš netlačte, abyste ji nepoškodili. Včasné odstranění skvrn je velmi důležité, protože jakmile skvrna zaschne či ztvrdne, může být velmi náročné se jí zbavit a při tomto procesu byste zcela jistě poškodili povrch svého koženého výrobku.

 

3. Na kůži používejte speciální čističe

Jednou za čas přetřete koženou tašku také hadříkem s použitím speciálního přípravku na kůže. Ideálně takového, který je určený právě na tu kůži, ze které je vaše taška vyrobená. Jestliže si nejste jistí, informujte se přímo u svého výrobce. Kvalitní výrobce či prodejce zná své produkty moc dobře a rád vám poradí, co na jejich čištění používat. Čištění kožených zavazadel s pomocí speciálních přípravků je nejen zbaví nečistot, ale také pomůže zachovat jejich nádhernou a zcela jedinečnou patinu.

 

4. Impregnace a kondicionování

Jde vám z těchto cizích výrazů hlava kolem? Rozhodně nemusí! Impregnační přípravky a kondicionéry na kůži slouží k její hydrataci a ochraně. Kůži hloubkově vyživují, dodávají jí lesk a zvláčňují/zjemňují ji. Používejte je jednou za čas, alespoň jednou měsíčně, a váš kožený výrobek se vám odvděčí nesmrtelnou krásou.

 

5. Oleje pomohou s impregnací i odstraněním pachů

Místo speciálních přípravků můžete pro impregnaci kůže použít i některé typy přírodních olejů jako je norkový, pomerančový a jiné. Přírodní oleje krásně voní a pomáhají kůži nejen vyživit a hydratovat, ale zbaví jí také nepříjemných zápachů a dodají osvěžující aroma. Vždy se ale informujte, zda je vámi vybraný olej vhodný právě na váš kožený produkt a na kůži, z které je vyrobený.

 

6. Ochrana před povětrnostními vlivy

Asi nic není dokonalé a kůže není výjimkou. Ani ona totiž neodolá úplně všemu a právě povětrnostní vlivy jí mohou poškodit, pokud je jim delší dobu a dlouhodobě vystavena. I k tomu ovšem slouží impregnace, aby kůži před těmito nepříznivými podmínkami chránila. Speciální impregnační prostředky kůži chrání před vlhkostí, udržují její prodyšnost a pružnost a osvěžují také barvu kožených produktů.

struktura-usne-zblizka

 

7. Zbytečně neriskujte

Existují jak speciální prostředky, tak také různé „ověřené“ přípravky a postupy. Jestliže si ale chcete být jistí, že svému koženému výrobku neublížíte, vyzkoušejte nejdříve přípravek na malém kousku, ideálně takovém, který nepůjde vidět, jestliže věci nedopadnou dobře. Mnohem lepší ale je věřit již zavedeným postupům a prostředkům. A vždy si buďte jistí, že používáte přípravky vhodné právě pro ten typ kůže, z kterého je vaše kožené zavazadlo.

 

8. Dodržujte uvedený postup

K některým produktům obdržíte také speciální houbičky či hadříky, které jsou pro jejich nanášení nejvhodnější. Vždy si pečlivě prostudujte návod k použití a dodržujte kroky v něm uvedené. Kůže je nejen úžasný materiál, ale co si budeme povídat, také poměrně drahý. A určitě nechcete svou neopatrností způsobit, že byste svou oblíbenou koženou kabelku museli vyhodit do koše. Při nanášení přípravků postupujte pomalu, aby se přípravek nanášel rovnoměrně po celém povrchu a do zrn kůže byl zapracován stejnou měrou.

 

9. Správná péče spočívá i ve správném používání

Jsou podmínky, které kůži vůbec nevyhovují. Například voda jí rozhodně nedělá dobře, snažte se tedy své kožené výrobky nenamáčet a chraňte je také před přímým navlhnutím či zmoknutím. Ačkoliv impregnace je před vlhkostí do jisté míry chrání, dokonalé promočení může na kožené kabelce napáchat nemalou škodu. Problémem je ale také příliš suché prostředí, proto, pokud budete kabelku na delší dobu někam odkládat, ujistěte se, že tam není příliš sucho, ani vlhko.

 

10. Extrémy nedělají kůži dobře

Za všech okolností se snažte své kožené produkty chránit před výraznými teplotami. Nikdy je nenechávejte dlouho na přímém slunci, ale ani na mrazu. Jak sluneční záření tak příliš nízké teploty narušují povrch kůže a mohou jej nenávratně poškodit. Na vysoké teploty si dávejte pozor také v případě, že by vám kožený výrobek zvlhnul. Nechávejte jej usušit volně, nikdy k sušení nepoužívejte jakýkoliv externí zdroj tepla.

Řekni mi, jak nosíš kabelku, a já ti řeknu, jaká jsi

Stejně jako z řeči našeho těla, také ze způsobu, jakým nosíme kabelku, se toho o nás dá spoustu vyčíst. Různé kabelky se dají nosit různým způsobem. U některých si příliš vybírat nemůžeme, zatímco jiné nám nabízí hned několik možností, jak a kde je nosit. Máte nějaký svůj nejoblíbenější způsob nošení? Přečtěte si, co o vás vypovídá.

 

rekni-mi-jak-nosis-kabelku-a-ja-ti-reknu-jaka-jsi

Kabelka nošená přes rameno - praktičnost

Přes rameno většinou nosíme lehčí kabelky, protože objemné a těžké kousky by se nám rychle pronesly. Nosíte-li tedy svou koženou kabelku nejraději s popruhem přes rameno, značí to, že jste praktický člověk, který si umí ve svých věcech udělat pořádek. Nosíte u sebe vždy jen to nejnutnější, protože nemáte čas starat se o zbytečnosti.

 

Kabelka nošená křížem přes tělo - uvolněnost

Tento způsob nošení je velmi pohodlný a vypovídá o vás, že jste poměrně optimističtí a plní energie. Chcete mít neustále volné ruce a spoustu možností ke konání toho, co se vám zrovna zamane. Kabelku berete možná za samozřejmost nebo nutné zlo, ale je pro vás něčím, čím se rozhodně nenecháte omezovat. Dělá vám dobře, když máte věci pod kontrolou.

 

Kabelka zavěšená na předloktí - stylovost

Nošení kabelky na předloktí není příliš praktické, ani pohodlné a určitě se takto kabelka nedá nosit delší dobu. Vypadá to ale velice stylově a elegantně, není proto divu, že takto nosí své oblíbené kabelky nejrůznější celebrity. Na své okolí můžete působit povýšeně až arogantně, ale vám je to nejspíše jedno. Máte svůj styl a vy zkrátka víte, proč svou koženou kabelku chcete nosit právě takto.

 

Kabelka nošená za ucho v ruce – samostatnost

Za ucho se nejčastěji nosí kabelky typu aktovky, které obecně řečeno nejsou tolik elegantní a krásné jako klasické kožené kabelky. Máte-li svou oblíbenou aktovku, vypovídá to o vás, že vzhled vašeho zavazadla pro vás není až tak důležitý. Mnohem více vás zajímá, co se do aktovky vejde a zda vám bude dobře sloužit při zvládání každodenních výzev. Jste samostatní a umíte si za všech okolností poradit.

 

Kabelka nošená před tělem - ostýchavost

Pokud máte tendence kabelku objímat oběma rukama před tělem, působí to, jako kdybyste se za ní chtěli schovat. Vypadáte ostýchavě nebo vystrašeně a zaujímáte obranný postoj vůči okolí. Za jistých okolností ale právě tento způsob držení kabelky napovídá, že jste prostě jen obezřetní a opatrní. Nechcete nic podcenit a bráníte sebe i svou kabelku zuby nehty. Opatrnost je velmi důležitá a pomáhá vám zvládat těžké úkoly, zkuste to s ní ale příliš nepřehánět a občas se trochu uvolnit.

 

Kabelka nošená na dlouhém popruhu za tělem – nerozvážnost

Ať už nosíte kabelku velkou a nebo máte svou oblíbenou malou koženou kabelku, ať už dáváte přednost dlouhému a nebo krátkému popruhu, ať už nosíte kabelku přes rameno a nebo do kříže přes tělo, pokud ji máte za svým tělem, značí to, že jste neopatrní, nerozvážní a žijete si jednoduše po svém. Létáte tak trochu hlavou v oblacích a přízemní starosti vás nezajímají. Měli byste být ale trochu opatrnější, takto nošená kabelka je totiž velice snadnou kořistí zlodějů. Příliš se ničím nestresovat je velmi hezká a hlavně užitečná vlastnost, opatrnost je ale občas také na místě.

 

Nošení více tašek najednou - uspěchanost

Jste každý den ověšená více kabelkami, nákupními taškami a dalšími zavazadly? Je dost pravděpodobné, že toho chcete stihnout co nejvíce, nemáte čas na hlouposti a důležité pro vás je, abyste byli vždy nejrychlejší, nejchytřejší a zkrátka nejlepší. Máte také dost možná potřebu starat se pořád o ostatní a ne už tolik o sebe. Naučte se trochu zpomalit, naplánujte si aspoň párkrát do týdne chvilku pro sebe, kdy nebudete řešit vůbec nic a budete se rozmazlovat a opečovávat. Výkon není všechno a i když je skvělé, že se tak snažíte, nenakládejte toho na sebe tolik, protože takové tempo se dlouhodobě vydržet nedá.

 

A jak kabelku držíte?

Nosíte kabelku volně tak, že o ní ani skoro nevíte, nebo na ní máte neustále položenou ruku? To už ani tak nevypovídá o vaší povaze, jako spíše o tom, jestli myslíte taky prakticky a jste opatrní, zvláště, když se pohybujete ve větším davu nebo například při cestování hromadnou dopravou. Nikdy totiž nevíte, na koho narazíte, a bez ohledu na to, co v kabelce nosíte, měli byste ji mít v určitých situacích neustále pod rukou. Jen tak budete mít jistotu, že se do ní nedostane nezvaný host, nebo vám ji rovnou neukradne celou.

 

Pozor! Špatné nošení kabelky vám může i ublížit

Před nedávnem jsme pro vás připravili článek se zajímavostmi o kabelkách, ve kterém jste se mimo jiné mohli dočíst, že průměrná kabelka váží přibližně 2,5 kila. Záleží samozřejmě na tom, co vše v ní nosíte, některá větší zavazadla se totiž mohou dostat až na dvojnásobek této váhy. Každodenní nošení několika kil ale nedělá dobře našim zádům a koledujeme si tak o vážnější problémy do budoucna. Jestliže je to i váš případ a víte, že toho u sebe musíte mít každý den spoustu, pořiďte si batoh. Při nošení batohu je váha rovnoměrně rozložená na celá záda, nenakláníte se při něm na jednu stranu, máte správné držení těla a předejdete tím bolestem zad a krční páteře. A nemusíte se bát, na trhu existuje spousta nádherných kožených batohů, které působí velice elegantně a můžete je nosit klidně i do práce.