Vyznáte se v pánských kožených peněženkách? Jaký typ je nej?

V dnešním článku se podíváme na pánské kožené peněženky, na jejich různorodé designy, který se každý hodí pro trochu jinou příležitost a na jejich nejčastější způsoby využití.

vyznate-se-v-panskych-kozenych-penezenkach-jaky-typ-je-nej

Doplněk, který má snad každý

Kožená pánská peněženka je nejlepším přítelem muže. Jsou jejich každodenním partnerem, který nosí nejdůležitější karty, hotovost, doklady, fotky a mnoho dalšího, ať už jdete kamkoliv. Doma je máte bezpečně uložené, protože v nich máte vše, co potřebujete, abyste mohli každý den dobře fungovat.

Asi každý zná ten šílený pocit, když zjistíme, že jsme peněženku zapomněli doma, nebo ji dokonce ztratili a ani za nic ji nemůžeme najít. A ten úžasný pocit, když se nám ji nakonec podaří objevit. Jestliže ale peněženku už nenajdeme, ztráta všech důležitých karet, dokladů a peněz nás bude hodně dlouho a velmi mrzet.

 

Krátký pohled do historie kožených peněženek

Rozhodně to nevypadá, že by pánské kožené peněženky v brzké době ztratily na oblibě. Jaká je ale vlastně jejich historie?

Nejstarší kožené peněženky byly používány už v starověkém Egyptě, Řecku či arabských zemích a sloužily pro nošení zlatých, stříbrných a bronzových mincí či šperků a drahokamů. Pracující lidé nosili své poklady do práce i na trhy. Vojáci u sebe v kožených peněženkách nosili předměty nezbytné pro udržení pořádku. Kožené kapsy nebo pytlíky, což jsou předchůdci moderních peněženek, se nosily upevněné k opasku nebo ve vnitřních kapsách oděvů.

Jakmile se objevila papírová hotovost, získaly si kožené pánské peněženky ještě více příznivců. To už mluvíme o 17 století, kdy byly peněženky vyráběny tak, aby pokryly všechny potřeby moderních mužů. Postupně se samozřejmě vyvíjely a kromě bankovek se do peněženek daly uschovat také vizitky, platební karty a všechny další nezbytnosti.

Pojďme se teď podívat na nejčastější designy peněženek, jakým účelům slouží a v čem jsou jejich přednosti.

 

Kožené pánské peněženky typu Bi-Fold

Pánská kožená peněženka s klasickým designem, která se rozkládá na dvě části a jejíž součástí je centrální přihrádka na bankovky umístěná podélně po celé šířce peněženky. Dvě části peněženky jsou obvykle vybavené přihrádkami na karty či doklady. Existuje obecná norma, díky které má tento typ kožených pánských peněženek alespoň 3 přihrádky na karty na každé části.

Tzv. dvouskládací peněženky se nejtypičtěji prodávají v klasických černých a hnědých barvách, můžete je ale pořídit i v pestřejších a méně obvyklejších tónech jako jsou červená, šedá, modrá, žlutá či zelená. Tento typ kožené pánské peněženky je velice pohodlný na nošení, neboť se bez problémů vejde i do kapes u kalhot či do kapes batohu nebo kožené pánské tašky. Přesto jsou Bi-Fold peněženky dostatečně prostorné, aby pojaly všechny nezbytnosti.

 

Kožené pánské peněženky typu Billfold

Bi-fold a billfold kožené pánské peněženky se často zaměňují, protože jsou na první pohled téměř totožné. Rozdíl je vidět až při pohledu do vnitřní části, kdy má billfold peněženka speciální přihrádku na doklad totožnosti. Vnitřní rozdělení je tedy stejné jako u výše zmíněného typu: podélná přihrádka na bankovky, rozdělení na dvě části, z nichž každá má několik přihrádek na karty. Jedna z těchto částí má ale také speciální přihrádku, která je běžně vybavená průhlednou síťkou, a která slouží k tomu, abyste kdykoliv mohli okamžitě prokázat svou totožnost. Nemusíte už složitě hledat občanský průkaz nebo řidičák, stačí otevřít peněženku a vše je hned po ruce.

Postupem času se ale rozdíly mezi oběma typy kožených peněženek začaly stírat a v pojmenování je čím dál větší zmatek. Proto pokud vám více vyhovuje typ kožené pánské peněženky se speciální průhlednou přihrádkou na doklad totožnosti, neřiďte se při koupi pouze názvem, ale fotografiemi produktu. Ovšem pozor, někteří prodejci na svých webech uvádí tzv. ilustrační fotografie, které nemusí zobrazovat reálné produkty. Kvalitní výrobce má ale své produkty dobře zdokumentované a na jeho stránkách najdete i detailní pohledy na vnitřní design a uspořádání peněženek.

 

Kožené pánské peněženky typu Trifold

Jak už název napovídá, tato peněženka se po otevření rozloží na tři díly, na rozdíl od výše uvedených typů, které se rozkládaly na díly dva. Většinou vypadají tyto kožené peněženky tak, že pravá a levá část mají přihrádky na karty a prostřední je vybavená speciální přihrádkou s průhlednou síťkou na doklady totožnosti či třeba na fotografie, talismany a další věci, které chcete vidět hned po otevření. Podél celé šířky peněženky je kapsa na bankovky a klasicky má Trifold kožená pánská peněženka také zadní kapsu na mince.

Trifold peněženky jsou velmi prostorné a nabízí dostatek úložného prostoru pro vše, co potřebujete a chcete mít každý den u sebe. Pro svou objemnost nejsou úplně ideální pro nošení v kapsách, zejména, pokud mluvíme o zadní kapse kalhot, kde může být peněženka hodně nepohodlná, když se posadíte. Tento typ peněženek je nejčastěji nabízen ve vintage stylu, takže peněženka působí opotřebovaně a starožitně. Vintage styl je velice moderní a těší se nemalé oblibě.

 

 

Kožené pánské peněženky se sponou na peníze

Zajímavý typ peněženky, která je vybavená kovovým či dokonce magnetickým klipem na uložení bankovek. Klip může být umístěný jak uvnitř peněženky, tak na vnější straně. Je to zajímavý způsob, jak uchovávat hotovost, a mít ji mnohem rychleji po ruce než jak je možné u předchozích typů kožených pánských peněženek.

Design těchto peněženek se může lišit a pořídíte je rozkládací na dvě i tři části. Vnitřní uspořádání se může také lišit a je potřeba trochu vybírat, abyste si pořídili peněženku, která pojme i všechny potřebné karty a další nezbytnosti. Tento typ peněženky nebývá tolik prostorný a přihrádek na karty či kapes na mince má jen opravdu málo.

 

notebook-420011_1280

Kožené dokladovky

Platební karty začínají u většiny lidí převažovat a tomuto trendu se samozřejmě přizpůsobily i kožené pánské peněženky. Proto na trhu narazíte na většinou na první pohled velmi tenké peněženky, které jsou vybavené větším množstvím přihrádek na karty na úkor přihrádek na mince či bankovky. Kdo dává přednost platbě kartou, může tak na jednom místě nosit jak své peníze, tak své doklady, členské karty a vše ostatní, co každý den potřebuje.

Díky slim designu se kožená pánská dokladovka vejde jak do kapes kalhot, tak do vnitřní strany saka či bundy, do menších kapes kožených pánských tašek apod. Samozřejmě je lze využít i na ukládání hotovosti, bankovky můžete jednoduše přeložit a uložit do jedné z přihrádek. Speciální oddělená uzavíratelná kapsa na mince ovšem většinou chybí.

 

Kožené cestovní peněženky

Tento typ peněženek je velice specifický a jak už jeho název napovídá, slouží především k ukládání cestovních pasů, letenek, palubních lístků, jízdenek, cestovních dokladů, karet a mnoho dalšího. Kožené cestovní peněženky mají design na výšku a otevírají se jako kniha či deník. Uvnitř se na obou stranách přehybu nachází zarovnané úložné přihrádky a kapsy. Většina typů je určená pro vertikální ukládání dokladů, v dnešní době už ale narazíme i na další typy umožňující pouze horizontální umisťování dokumentů či vybavené různými druhy přihrádek pro oba typy ukládání.

Jak už jsme zmínili, jedná se o speciální typ peněženky, který je spíše sběratelským kouskem, extravagantním a velice zajímavým doplňkem, tak jako může být například šeková knížka. Nejčastěji je spatříte u obchodníků a samozřejmě lidí, kteří velice často cestují. Je to velmi pohodlný a bezpečný způsob, jak mít u sebe na jednom místě vše potřebné, a nemuset se při cestování i placení bát, že strávíte dlouhé úzkostné minuty hledáním jednoho konkrétního dokumentu či karty.

 

Hlavní rozdíly mezi jednotlivými typy kožených peněženek

Jednotlivé typy peněženek jsme si trochu představili. Informace si ještě shrňme a podívejme se na hlavní klady, zápory a vlastnosti všech výše zmíněných typů. Lépe se vám pak bude rozhodovat, jaká kožená pánská peněženka je ta nejlepší pro vás a vaše každodenní potřeby.

 

Bi-Fold kožená pánská peněženka

 • univerzální řešení

 • ideální pro nošení všeho potřebného

 • snadno se zaplní a může být těžší v ní rychle najít, co potřebujete

 • ideální velikost pro každodenní používání

 • nejlepší v černé a hnědé barvě

Billfold kožená pánská peněženka

 • s oddělenou částí pro doklady pro snadnější a rychlejší přístup k nim

 • univerzální pro různé způsoby použití

 • uschová vše potřebné

 • dostupná ve více kompaktních designech, které se vejdou i do zadní kapsy u kalhot

 • spíše vintage vzhled

 

Trifold kožená pánská peněženka

 • rozkládá se na tři části

 • poskytuje více prostoru a přihrádek než předchozí typy

 • může být objemnější a nepohodlná, zejména pro nošení v kapsách kalhot

 • méně běžný typ, takže ideální, pokud chcete změnu

 • klasický vzhled

 

Pánská kožená peněženka se sponou na peníze

 • nejlepší řešení pro každého, kdo u sebe nosí větší hotovost

 • okamžitý přístup k bankovkám

 • elegantní a minimalistická, často i s přihrádkami na karty

 • není ideální úplně pro každého

 • milovníkům kožených peněženek nesmí v šatníku chybět

 

Kožená pánská dokladovka

 • ideální řešení pro ty, kteří chtějí mít okamžitý přístup ke svým dokladům a kartám

 • často zajímavé provedení a designy, které jsou méně klasické a více originální

 • slim design

 • jednoduché řešení, pokud potřebujete mít všechny doklady a karty na jednom místě

 • pohodlný design, který je skvělý pro nošení v kapsách

 

Kožená cestovní pánská peněženka

 • větší, delší a širší typ kožené peněženky

 • sluší zejména těm, kteří pracují s lidmi, nebo v obchodním odvětví

 • slim design a efektivní přehledné rozdělení vnitřního prostoru

 • nejčastěji se nosí v ruce, díky slim designu ji ale můžete pohodlně nosit i ve vnitřních kapsách

 

 

Pár slov na závěr

Pánské kožené peněženky jsou výrazným prvkem pánské módy. Kůže je pevný a velice odolný materiál, který je navíc přírodní a symbolizuje energii a dravost přírody. Vybírejte si kožené pánské peněženky, které jsou kvalitně řemeslně zpracované a vyráběné z opravdu kvalitních kůží. Zvolte si svůj oblíbený styl, ale nezapomínejte také na to, že peněženka musí být i funkční a praktická. Dobře zvolená kožená peněženka vám bude sloužit dlouho a vždy tady bude pro vás, ať už vás čeká cokoliv.