Milí zákazníci ,musíme Vás upozornit, že objednávky od 14.6.2024 do 7.7.2024 budeme expedovat až 8.7.2024. Děkujeme za trpělivost a pochopení. Jan Kubát

Vše o odlupování kůže

Pravá, vysoce kvalitní kůže by se neměla loupat, pokud dodržíte nezbytná opatření a použijete vhodné materiály k péči o ni. Navzdory tomu, co štítek může tvrdit, mnoho kožených předmětů není vyrobeno výhradně z pravé kůže. Pokud se vaše kůže loupe, je to zcela jistě způsobeno tím, že se jedná o lepený materiál se syntetickým potahem na povrchu.

odlupovani-kuze

 

Proč se kůže loupe?

Když je o pravou kůži správně pečováno, může vydržet desítky let, stárnout s půvabem a vytvořit si patinu. Protože se pravá kůže vyrábí ze zvířecí kůže, je třeba se o ni starat a udržovat ji vlhkou – pokud vyschne, bude se štěpit a loupat. Aby kůže zůstala hydratovaná, používejte pravidelně vhodné čištění a/nebo kondicionér. Měli byste také dávat pozor na úroveň okolní vlhkosti, protože příliš nízká úroveň vlhkosti způsobí, že kůže ztratí hydrataci a stane se křehkou.

Praskání je téměř po celou dobu způsobeno povrchovou úpravou nebo tmelem na povrchu, spíše než samotnou kůží. Použití nevhodných čisticích roztoků, jako jsou ty obsahující rozpouštědla a chemikálie, může také způsobit odlupování kůže. Dokonce i dětské ubrousky mohou způsobit poškození, protože chemikálie v nich degradují a odírají vrchní vrstvu kůže, takže i když jsou dobré pro kojence, nejsou vhodné pro kůži.

 

Lepená kůže

Lepená neboli „bonded“ kůže je syntetický potahový materiál vyrobený ze zvířecí kůže. V podstatě se vezmou skutečné kousky kůže, rozdrtí se na kaši a pak se slepí dohromady. Neexistují žádné normy týkající se toho, kolik kůže (nebo jakého druhu) musí být přítomno, aby bylo možné získat značku „Genuine Leather“ (pravá kůže) na dováženém zboží.

Jestliže tedy nenakupujte od ověřených prodejců, nemůžete si být nikdy jistí, zda je váš kožený výrobek z pravé kvalitní kůže, nebo právě té lepené. Bohužel, mnoho lidí kupuje kožené předměty přes internet a věří, že jsou pravé, zatímco ve skutečnosti jde o lepenou látku. Tyto produkty se nakonec lámou a odlupují. Tento peeling a šupinatění je neatraktivní a bohužel neexistuje žádná účinná léčba. Na trhu však existuje několik možností.

 

Jaké jsou některé z důvodů loupání kůže?

Občas jsme zmatení, proč se naše kožené doplňky začínají loupat. Je to způsobeno řadou faktorů. Odlupování může být způsobené čistícími chemikáliemi, které používáme, a nebo jej způsobuje nízká kvalita kůže našeho výrobku. Pojďme se teď na tyto problémy podívat podrobněji.

 

Čistící prostředky

Předpokládáme, že „kůže“ praskne, kdykoli zjistíme prasklinu na naší kožené tašce. Často je zdrojem praskání tmel na povrchu kůže, spíše než kůže samotná. Na vině může být například čištění zboží obsahujícího alkohol a rozpouštědla. Například při čištění našich kožených tašek můžeme použít líh. Zatímco tření alkoholu je účinná technika k odstranění choroboplodných zárodků z naší pokožky, naše kožené předměty dosti poškozuje. Přemýšlejte tedy, čím budete koženou tašku příště čistit.

 

Málo kvalitní kůže

Některé naše kožené doplňky nejsou úplně takové, jaké jsme si mysleli, že jsou. Některé jsou ve skutečnosti nekvalitní. Kůže špatné kvality, jako je lepená kůže, je náchylná k loupání. Lepená kůže je hybridem pravé a syntetické kůže. Výrobci rozdrtí vyřazené kusy na kaši a poté to celé slepí polyuretanovou (PU) vrstvou. Lepená kůže je levná varianta, která se často používá v čalounění. Bohužel postrádá vláčnost pravé kůže a snadno se loupe.

 

Syntetická kůže

Syntetická kůže se také často používá jako levná náhrada kožených doplňků, bot a peněženek, mimo jiné. Přestože je méně nákladná, je to jedna z nejsnáze loupaných kožených tkanin. Skládá se ze syntetických materiálů, jako je PU nebo PVC. Rychle se štěpí, stejně jako lepená kůže, kvůli své nízké kvalitě.

 

Loupou se výrobky z pravé kůže?

Kůže nejvyšší kvality se snadno neláme ani neloupe. Na rozdíl od nekvalitní kůže totiž časem ladně zraje. Abychom z naší kůže vytěžili maximum, musíme se vzdělávat o látce a kvalitě, ze které se skládá. Kvalitní výrobci používají výhradně celozrnnou kůži od nejlepších prodejců v oboru. Pro zajištění dlouhé životnosti a pevnosti je kůže, kterou používáme v našem zboží, ošetřena unikátními metodami a vysoce kvalitními vosky.

Jaký druh kůže se nikdy neloupe?

Při správné péči se pravá kůže snadno neloupe a úžasně zraje. Vlastnit kousek kůže je výsada. „Celozrnná“ kůže je drahá, ale za vaše peníze vám poskytne spoustu pozitiv. Je ale vždy důležité se o své kožené produkty řádně starat. Jen tím dokážete zachovat kůži tak, aby zůstala mokrá a pružná.

 

Jak se vyhnout loupání kůže z vašich produktů?

Umělá kůže je materiál na bázi ropy. I když podmínky používání mohou oddálit nevyhnutelné, faktem zůstává, že plast se kazí. V důsledku toho dojde k praskání a odlupování a kůže nebude obnovena. Skončíte s produktem, který je neatraktivní.

Umělá kůže nemá stejné vlastnosti jako kůže pravá. Je méně odolná, více náchylná k mechanickému poškození či poškození vlivem počasí (UV záření, déšť, silný vítr). Syntetická kůže nemá žádné izolační vlastnosti, takže bunda z ní vás nedokáže udržet v teple. Částice, z kterých je umělá kůže vyrobená, se navíc rozpadají na mikročástice a končí v oblastech, kam nepatří. To zahrnuje jezera, potoky a oceány a bohužel také vaše plíce. Pokud vás toto téma zajímá, přečtěte si náš článek Je umělá kůže šetrnější k životnímu prostředí než pravá kůže, kde jsme se mu věnovali podrobněji.

Jedinou výhodou umělé kůže je její cena, ovšem negativa jasně převládají nad tímto jediným pozitivem.

 

Postupy péče o vaše kožené výrobky

Full Grain Leather se skládá ze zvířecí kůže a musí být pravidelně zvlhčována a udržována, aby byla pružná a odolná. Je také nutné kožené výrobky z pravé kůže pravidelně čistit, aby se zabránilo usazování nečistot na materiálu. Níže jsou uvedeny některé návrhy pro péči o kůži:

  • Kůži očistěte hadříkem z mikrovlákna nebo jemným kartáčkem

  • Kůže by se měla pravidelně sušit na vzduchu

  • Mokrá kůže by měla být co nejdříve vysušena

  • Při sušení kůže nepoužívejte umělé teplo, nechte ji přirozeně uschnout na vzduchu

  • Pokud je to možné, vyhněte se namočení kůže

  • Aplikujte kondicionér na kůži nebo přírodní kůži, aby kůže zůstala vláčná

  • Kůže by se neměla prát v pračce

 

Jak opravit oprýskanou koženou tašku doma?

Není nic, co by vaši kůži zachránilo před loupáním. Některé způsoby vám pomohou, aby se vaše kůže neloupala. Pořiďte si speciální hadříky na kůži, leštěnku na kůži a hnědou barvu, která je určená k použití na kožené výrobky. Nejprve se ujistěte, že jste odstranili všechny zaschlé části, které se odlupují. Ujistěte se, že je váš kožený produkt zcela suchý, než jej začnete opravovat.

Vezměte ubrousky na kůži a úhledně vyčistěte povrch, pak si vezměte štětec a barvu na kůži, abyste svému zboží vrátili přirozený vzhled. Po nalíčení stejné barvy vezměte leštěnku na kůži a celou kůži dobře očistěte, aby každá část tohoto kusu vypadala rovnoměrně.

Doporučujeme, abyste si také zakoupili kvalitní olej na kůži, který udrží kvalitu vašeho produktu nedotčenou.

 

Jak zabránit ztuhnutí kožené tašky?

Když kožený produkt pravidelně a důsledně neudržujete, kůže začíná tuhnout. Pravá kůže je krásně flexibilní, ale vlivem nedostatečné péče se tato její vlastnost může vytratit. Zatuhlá kůže je pak samozřejmě náchylnější k popraskání nebo odlupování. Pořiďte si proto kondicionér na kůži a pravidelně jím svůj kožený produkt natírejte. To vám pomůže udržet tvar produktu nedotčený. Tyto krémy nejsou příliš drahé a jsou snadno dostupné na trhu.

Při správné péči se pravá kůže snadno neloupe a úžasně zraje! Možná si všimnete i jiných změn na vašich kožených produktech. Pravá kůže je živý materiál a změny jsou přirozené. Některé se nám ovšem mohou nelíbit a pokud se jim chcete vyvarovat, připravili jsme pro vás následující články: