Je umělá kůže šetrnější k životnímu prostředí než pravá kůže?

Každý z nás si asi uvědomuje, jaký dopad mají naše rozhodnutí na životní prostředí. Jsme sice jen malí hráči, ale i my můžeme přispět svojí troškou do mlýna a vybírat si produkty, které nespadají do kategorie rychlé módy, ale které naopak vydrží dlouhé roky a jejichž negativní dopad na naši planetu je minimální.

 

umela-kuze-setrnejsi-k-prirode

 

Pravá kůže má řadu neocenitelných vlastností

Ano, pravá kůže pochází ze zvířat, což je jedna z nejčastějších výtek vůči tomuto materiálu. Ano, pravá kůže tedy není veganská, ovšem to vůbec neznamená, že by byla výraznou zátěží na životní prostředí a že by byla v tomto ohledu horší než kůže umělé či z rostlinných zdrojů. Jestliže vám záleží na životním prostředí obecně, určitě byste neměli pravou kůži a výrobky z ní zahazovat a vůbec je při výběru nebrat v potaz.

Existuje totiž hned několik faktorů, díky kterým je pravá kůže mnohem šetrnější vůči životnímu prostředí než kůže umělé. Při výběru toho nejlepšího materiálu pro vaše tašky, peněženky, kabelky, boty, oblečení, opasky či doplňky byste se měli řídit především tím, co je pro vás nejdůležitější. Je toho hodně, co brát v potaz, a může být někdy náročné se v tomto tématu neztratit. Máme pro vás pár bodů, kterých se můžete zkusit držet a které vám možná vaši cestu trochu usnadní.

 

Pravá kůže a spotřeba přírodních zdrojů

Kůže je vedlejším produktem potravinářského průmyslu, což znamená, že se při výrobě kožených produktů používají zdroje, které již existují. Nevytváří se nic nového, naopak se dokonale využívá to, co už tak jako tak máme. Naopak v případě umělé kůže se k výrobě používají čerstvé a nově vytvořené zdroje. Záleží samozřejmě na typu umělé kůže, ale většina z nich není příliš kvalitní a při výrobě dokonce dochází k uvolňování toxických chemikálií, které jsou nebezpečné pro všechny pracovníky a také pro životní prostředí.

Jsou naštěstí i umělé kůže, které využívají například rostlinné zdroje (korek, kůže z kaktusů, kůže z banánovníků a další), které jsou rovněž citlivé k životnímu prostředí a jejich výroba není tak zatěžující. Mnoho z těchto projektů je ale zatím na začátku a jejich hlavní nevýhodou je tak vysoká finanční nákladnost výroby a tedy i konečných produktů. Výrobky z pravé kůže jsou tedy stále ideální zlatou střední cestou.

 

Pravá kůže a její biologická odbouratelnost

Kůže je samozřejmě přírodní produkt. Jde o zvířecí kůži, která může být snadno rozložená bakteriemi a jinými živými organismy. To brání v přírodě znečištění a pravá kůže je tak ideální na to, abychom naši planetu více nezaneřádili. Umělá kůže jakožto syntetický materiál není biologicky odbouratelná a právě její nadměrné používání je jedním z velkých viníků znečištění naší planety.

Alternativou jsou opět rostlinné typy kůže, které často také bývají biologicky odbouratelné a nijak planetu neznečišťují. Je ovšem důležité sledovat i další kritéria a další materiály používané spolu s rostlinnou kůží na výrobu konečného produktu. Ne vždy je totiž kůže z rostlin ideální a dostatečně tvarovatelný materiál a spolu s ní se mohou používat i plasty, které zajistí ideální tvar finálního produktu. U kvalitních produktů z pravé kůže ale nemusíte zkoumat nic dalšího, vždy máte jistotu, že je výrobek ideální pro naši planetu.

 

Pravá kůže a její trvanlivost

Jedním z nejzásadnějších faktorů, proč jsou výrobky z pravé kůže tak dobré pro naši planetu, je to, že vydrží opravdu dlouho. Pravá kůže je nesmírně odolný a trvanlivý materiál a jestliže se správně zpracuje, pak kožené produkty můžete využívat i desítky let, některé dokonce přetrvají i po generace. Vyžaduje to sice jistou péči a pravidelnou údržbu, ale za výsledek to určitě stojí.

Kožené výrobky jsou přesný opak rychlé módy také proto, že nejsou nejlevnější a jejich majitelé si je cení a jsou na ně opatrnější. Zatímco kabelka, bunda nebo pohovka z opravdové kůže vám bude dělat radost téměř celý život, výrobky z koženky a jiných umělých napodobenin vydrží při dobré vůli pár let. Je tedy lepší si koupit pár produktů z pravé kůže za život a nebo několik desítek levnějších, ale také méně kvalitnějších? Pravá kůže je úžasně udržitelný materiál, který je k naší planetě velice laskavý.

 

Výrobky z pravé kůže mohou minimalizovat negativní vliv

Chcete-li mít jistotu, že váš kožený výrobek je opravdu minimální zátěží pro životní prostředí, zajímejte se o výrobní proces a prostředí, ze kterého pochází. V tomto ohledu je lepší dávat přednost menším firmám, ideálně lokálním výrobcům, kteří využívají lokální zdroje, zaměstnávají lidi z okolí a jejich výrobní procesy jsou opravdu s minimálním dopadem na životní prostředí oproti velkým výrobním továrnám.