S batohem na zádech aneb zajímavosti z historie koženého batohu

Kožený batoh zná jistě každý a většina z nás ho také ráda a často nosí. Napadlo vás někdy, kde a kdy vznikl ten nápad nosit zavazadlo na zádech? Máme pro vás několik zajímavostí z historie vzniku a vývoje koženého batohu.

Aztékové - rok 1400

V době před objevením Ameriky hledali Aztékové způsob, jak ukládat a přemisťovat úrodu z polí v hornatém terénu. Bylo potřeba mít volné ruce ke sběru plodin a poté k náročné cestě horami. K tomu jim sloužil dřevěný rám s pletenou tkaninou a motouzem, který si uvazovali kolem hlavy, čímž vyrovnávali tíhu nákladu na zádech.

Americká armáda - rok 1886

Američtí vojáci dlouho experimentovali s různými způsoby, jak ulehčit pěchotě při přenášení výzbroje. Známý plukovník Henry Clay Merriam si nechal v roce 1886 patentovat svůj vynález, rámový vojenský batoh. Jeho řešení bylo však poměrně složité se spoustou popruhů a spon a bohužel se tak nesetkal s velkou oblibou.

Norsko - rok 1900

Také Norsko má svého předchůdce moderního batohu. Byl jím kožený vak, zavěšený na dřevěném rámu. Konkrétního vynálezce neznáme, ale víme, že se hojně používal na přelomu osmnáctého a devatenáctého století a říkalo se mu „taška s rámem“.

Aljaška - rok 1922

Při svých častých výletech po Aljašce věnoval jistý pan Lloyd Nelson mnoho času hledání nového řešení rámového batohu. Výsledkem jeho snahy se tak stal v roce 1922 model, sestavený z kovového rámu, dřevěné desky a odnímatelné tašky.

Gerry Cunningham - rok 1938

Horolezec Gerry Cunningham se zasloužil o další pokrok ve vývoji a stal se tvůrcem modernějšího a praktičtějšího typu batohu s několika přihrádkami. K uzavírání batohu již nepoužíval přezky, ale zip a o několik let později vyrobil batoh z odlehčeného materiálu nylonu.

Nena a Dick Kelty - rok 1952

Mnozí z vás jistě znají velký batoh s kovovým rámem, tzv. krosnu. Nápad pochází z dílny manželů Keltyových, kteří začali při výrobě používat hliníkový rám a bederní pás. Bederní pás umožňuje nést podstatnou část váhy batohu na bocích a nezatěžuje tolik záda. Tvůrci tak dosáhli odlehčení a ideálního rozložení hmotnosti.

Od té doby uplynulo mnoho času. Svět se změnil a změnili jsme se i my lidé a naše potřeby. Dnešní batoh má mnoho podob, v popředí však stále zůstává na prvním místě jeho praktická funkce. V každé módní kolekci najdeme také designové kožené batůžky, které již neplní pouze funkci zavazadla, ale zejména módního doplňku. I v naší nabídce najdete kvalitní kožené batohy různých typů, od klasických městských či turistických až po moderní zipové a rolovací batohy nebo stylové kožené vaky. Pojďte si vybrat!

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení