S batohem na zádech aneb zajímavosti z historie koženého batohu

Kožený batoh zná jistě každý a většina z nás ho také ráda a často nosí. Napadlo vás někdy, kde a kdy vznikl ten nápad nosit zavazadlo na zádech? Máme pro vás několik zajímavostí z historie vzniku a vývoje koženého batohu.

Aztékové - rok 1400

V době před objevením Ameriky hledali Aztékové způsob, jak ukládat a přemisťovat úrodu z polí v hornatém terénu. Bylo potřeba mít volné ruce ke sběru plodin a poté k náročné cestě horami. K tomu jim sloužil dřevěný rám s pletenou tkaninou a motouzem, který si uvazovali kolem hlavy, čímž vyrovnávali tíhu nákladu na zádech.

Americká armáda - rok 1886

Američtí vojáci dlouho experimentovali s různými způsoby, jak ulehčit pěchotě při přenášení výzbroje. Známý plukovník Henry Clay Merriam si nechal v roce 1886 patentovat svůj vynález, rámový vojenský batoh. Jeho řešení bylo však poměrně složité se spoustou popruhů a spon a bohužel se tak nesetkal s velkou oblibou.

Norsko - rok 1900

Také Norsko má svého předchůdce moderního batohu. Byl jím kožený vak, zavěšený na dřevěném rámu. Konkrétního vynálezce neznáme, ale víme, že se hojně používal na přelomu osmnáctého a devatenáctého století a říkalo se mu „taška s rámem“.

Aljaška - rok 1922

Při svých častých výletech po Aljašce věnoval jistý pan Lloyd Nelson mnoho času hledání nového řešení rámového batohu. Výsledkem jeho snahy se tak stal v roce 1922 model, sestavený z kovového rámu, dřevěné desky a odnímatelné tašky.

Gerry Cunningham - rok 1938

Horolezec Gerry Cunningham se zasloužil o další pokrok ve vývoji a stal se tvůrcem modernějšího a praktičtějšího typu batohu s několika přihrádkami. K uzavírání batohu již nepoužíval přezky, ale zip a o několik let později vyrobil batoh z odlehčeného materiálu nylonu.

Nena a Dick Kelty - rok 1952

Mnozí z vás jistě znají velký batoh s kovovým rámem, tzv. krosnu. Nápad pochází z dílny manželů Keltyových, kteří začali při výrobě používat hliníkový rám a bederní pás. Bederní pás umožňuje nést podstatnou část váhy batohu na bocích a nezatěžuje tolik záda. Tvůrci tak dosáhli odlehčení a ideálního rozložení hmotnosti.

Od té doby uplynulo mnoho času. Svět se změnil a změnili jsme se i my lidé a naše potřeby. Dnešní batoh má mnoho podob, v popředí však stále zůstává na prvním místě jeho praktická funkce. V každé módní kolekci najdeme také designové kožené batůžky, které již neplní pouze funkci zavazadla, ale zejména módního doplňku. I v naší nabídce najdete kvalitní kožené batohy různých typů, od klasických městských či turistických až po moderní zipové a rolovací batohy nebo stylové kožené vaky. Pojďte si vybrat!