Kůže a kožešiny jako základ oblékání od počátku věků

Na počátku pravěku lidem sloužilo oblečení výhradně jako prostředek pro zakrytí a zahřátí těla. V pozdější době pak podoba oblečení začala rozlišovat lidi podle postavení ve společnosti. V době kamenné lidé pro výrobu oblečení používali téměř výhradně kůži či kožešiny, a to jak z ulovených divokých zvířat, tak i domácích. Pro spojování jednotlivých kousků kůže sloužily kostěné jehlice, sešívalo se lýkem, střívky či kůží. Lidé se také zdobili kostmi, zuby či parohy ulovených zvířat.

Vědci zkoumali rozdíly mezi oblékáním neandrtálců a Homo sapiens, a přišli na mnoho zajímavostí. Poblíž Bajkalu bylo nalezeno 24 figurek vytvořených z mamutích klů, které znázorňovaly ženy, muže a děti (Homo sapiens) v období cca před 20 000 lety. Lidé měli kožešinové kalhoty a kazajky, teplé boty a kožešinové kapuce a čapky, tedy oblečení, díky kterému byli perfektně chráněni před chladem. Oblečení bylo lemováno kožešinami rosomáků, lišek, vlků a lasic, aby lépe hřálo a nedovolilo únik tepla. Oproti tomu oblečení neandrtálců bylo výrazně jednodušší – oblékali se do oděvů spíše podobných pláštěnce či peleríně, a není známo, že by oblečení lemovali kožešinami.

To, jak se lidé v dávných dobách oblékali, samozřejmě nezjistíme z žádných písemných dokladů, proto se vědci musí spolehnout na různé nálezy a pozůstatky. V roce 1991 se vysoko na hřebenech Alp našlo dokonale konzervované tělo pravěkého horala, které je staré přibližně 5100 – 5300 let. Mumie byla pojmenována jako Ötzi, podle nálezu v Ötztalských Alpách. Zachované bylo nejen tělo, ale také oblečení, zbraně a další nezbytná výbava tohoto člověka. Vědci proto mohli pomocí DNA analýz mimo jiné přesně určit, jak se člověk jeho doby oblékal.

otziÖtzi měl místo spodního prádla bederní roušku z ovčí kůže. Z té byl také vyhotoven plášť v kombinaci s kozí kůží – pravděpodobně šlo o opravu poškozeného oděvu. Tyto ovce i kozy byly chovány člověkem. Nohavice byly ušity z kozinky, která byla podle různých nálezů pro tento druh oděvu velice oblíbená. Boty z medvědí kožešiny byly vycpány senem, byly vysoké a vázaly se řemínky z hovězí kůže. Čepici měl vyrobenou také z medvědí kožešiny. Součástí jeho výbavy byl i toulec na šípy z daňčí kůže. Prokázalo se tedy, že člověk Ötziho doby využíval pro výrobu oděvů jak kůži a kožešiny domácích zvířat, tak kůži ulovených divokých zvířat. Bohužel nelze zjistit, zda byl Ötzi běžným osadníkem pozdní doby kamenné, nebo pocházel z vyšší vrstvy, jelikož nemáme jiné srovnání. Jisté ale je, že kůže byla opravdu velice praktickým materiálem pro výrobu oblečení, který lidem pomáhal přežít opravdu náročnou dobu, ve které žili.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení