Milí zákazníci ,musíme Vás upozornit, že objednávky od 14.6.2024 do 7.7.2024 budeme expedovat až 8.7.2024. Děkujeme za trpělivost a pochopení. Jan Kubát

Jak vybrat kvalitní školní batoh pro vaše dítě?

Pořízení nového školního batohu je důležitý moment nejen v životě prvňáčka. Děti zajímá v první řadě vzhled batohu, rodičům pak zbývá postarat se o to, aby batoh splňoval ergonomické požadavky, aby byl praktický a zároveň pohodlný. Poradíme vám, na co se při výběru školního batohu zaměřit.

jak-vybrat-kvalitni-skolni-batoh-pro-vase-dite

Nejpodstatnějším faktorem pro výběr školního batohu je jeho ergonomie, špatně zvolený batoh může mít rozhodující vliv na správný vývoj dětské páteře. Zaměřte se zejména na zadní část batohu, popruhy a pásy a také na rozměry a hmotnost. Aby batoh splňoval i praktickou funkci, věnujte pozornost otevírání, členění batohu a materiálu, ze které je batoh vyroben.

Zadní část batohu

Zadní část batohu by měla být vždy zpevněná a anatomicky tvarovaná, bederní část vyklenutá, hrudní naopak prohnutá. Často bývá součástí batohu hliníkový rám, který zajišťuje optimální zpevnění. Děti batohy s rámem obvykle odmítají, ale věřte, že jeho použití má svoje opodstatnění. Velice důležité je polstrování, které by mělo být měkké, ale dostatečně pevné.

Popruhy a pásy

Popruhy a pásy by měly být přiměřeně široké, polstrované a samozřejmě nastavitelné. Hrudní nebo bederní pásy významně ovlivňují správné rozložení hmotnosti batohu. Nastavení popruhů a pásů musí zabezpečit stabilitu batohu tak, aby nedocházelo k přesouvání batohu na jednu stranu nebo sesouvání z ramen.

Rozměry a hmotnost

Vybrat správnou velikost batohu bývá často oříšek. Hmotnost batohu by neměla přesáhnout 1200 g pro dítě na prvním stupni a 1400 g pro žáka druhého stupně základní školy. Svou šířkou a výškou by školní batoh neměl přesahovat ramena a ve spodní části linii boků.

Otevírání a členění

Školní batoh by měl mít vždy zpevněné dno, které zajistí správné rozložení hmotnosti obsahu, a navíc je praktické, když dítě může batoh postavit na zem. Vnitřní členění je spíše individuální záležitost, každému dítěti vyhovuje něco jiného. Otevírání by mělo být vždy jednoduché. Dejte dítěti prostor vše vyzkoušet. Nikdy nezapomínejte na reflexní bezpečnostní prvky.

A ještě jedno doporučení na závěr. Na pořízení kvalitního školního batohu opravdu nešetřete. Vaše dítě ho bude nosit každý den a správný vývoj dítěte by měl být pro každého rodiče na prvním místě.